ТЕХНОЛОГІЯ ОТРИМАННЯ ВИЛИВКІВЗ ДИФЕРЕНЦІЙОВАНИМИ СТРУКТУРОЮ ТА ВЛАСТИВОСТЯМИ МЕТОДОМ ВНУТРІШНЬОФОРМОВОГОМОДИФІКУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2519-450x.6.2015.63364Анотація
Досліджується новий технологічний варіант отримання виливків з диференційованою структурою та властивостями, який базується на методівнутрішньоформового модифікування розплаву (Inmold-процес).
Ідея запропонованого варіанту полягає у виплавлянні вихідного сірого чавуну (СЧ) в плавильному агрегаті знаступним заливаннямрозплаву в ливарну форму, де в ливниковій системівін розділяється на два потоки (рис.1). Перший потік при русідооднієї частини порожнини форми проходить крізь реакційну камеру з карбідостабілізувальним модифікатором (КМ), а другий потік на шляху руху до іншої частини порожнини форми проходить через реакційну камеру зі сфероїдизувальним модифікатором (СМ).У разі не змішування двох різномодифікованих в ливарній формі потоків рідкого чавуну очікується отримання виливка в одній частині з білого твердого зносостійкого чавуну (БЧ), а в іншій частині - з в'язкого ударостійкого високоміцного чавуну з кулястим графітом (ВЧ).
Рисунок 1 – Схема технологічного варіанту отримання виливків з диференційованою структурою та властивостями
Однак, як свідчатьрезультатилабораторнихвипробуваньпри реалізації запропонованоготехнологічного варіантубез додаткових заходів замість очікуваних виливків з диференційованою структурою та властивостями врізних їх частинах (боковинах) кристалізувалися виливки з чавунуз відносно однорідною структурою.Причиною цьогоє гідродінамічне перемішування різномодифікованих потоків при заливанні форм рідким чавуном і подальшийконвективно-дифузійний перерозподілв рідко-твердому сплаві елементів-модифікаторів з однієї частини в іншу, що призводило до усереднення хімічного складу і, як слідство, сприялоформуванню однорідної структури та властивостей чавуну у всьому об’ємі виливка.
Для запобігання гідродинамічного перемішування та перерозподілу елементів в об’ємі виливка вирішили встановитиза віссю симетрії порожнини ливарної форми тверду розділову перегородку з листової оцинкованої сталі, що буде слугувати бар’єром для змішування різномодифікованих розплавівчавуну.
З метою визначення оптимальнихтехнологічних параметрів процесу виготовлення виливків з диференційованою структурою і властивостями в ливарній формі з перегородкою провели експериментальні дослідження з виявлення впливу початкової товщини твердої перегородки та температури розплаву при заливанні в ливарну форму, як найбільш впливових факторів. При цьому для отримання експериментальних виливків ливарні форми з встановленими в їх порожнину перегородками з оцинкованої листової сталітовщиною 0,5, 1,0 і 1,3 мм заливали рідким вихідним чавуном з температурою 1380; 1420 та 1480±10°С.
В результаті дослідження встановили, що для запобігання змішування різномодифікованих чавунів в загальній ливарній формідоцільно використовувати перегородки з оцинкованої сталі товщиною 1,0 мм.При цьому температура рідкого чавуну при заливанні форми не повинна перевищувати 1420 ± 10°С .
За рекомендованимитехнологічними режимамив лабораторних умовах з вихідного базового сірого чавуну були отримані двобічні виливки зструктурою і властивостями твердого зносостійкого білого чавуну в лівій частині (боковині) та з високоміцного чавуну з кулястим графітом–в правій частині (боковиніі).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Нові матеріали і технології в машинобудуванні

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Етика автора:
- Автор (або колектив авторів) несе (чи) відповідальність за новизну і достовірність результатів наукового дослідження. Автори статті повинні надавати достовірні результати проведених досліджень. Завідомо неправдиві або сфальсифіковані затвердження неприйнятні.
- Автори повинні гарантувати, що результати дослідження, викладені в поданій рукописи, повністю оригінальні.
- Запозичені фрагменти або твердження повинні бути оформлені з обов'язковим зазначенням автора та першоджерела.
- Неетичні і неприйнятні надмірні запозичення, а також плагіат в будь-яких формах, включаючи неоформлені цитати, перефразування або привласнення прав на результати чужих досліджень.
- Необхідно визнавати внесок всіх осіб, так чи інакше вплинули на хід дослідження, зокрема, в статті повинні бути представлені посилання на роботи, які мали значення при проведенні дослідження.
- Співавторами статті повинні бути вказані всі особи, які внесли істотний внесок у проведення дослідження.
- Автори не повинні надавати в журнал рукопис, яка була відправлена в інший журнал і знаходиться на розгляді, а також статтю, вже опубліковану в іншому виданні.
Етика редакції:
- Редакція несе відповідальність за оприлюднення авторських творів. При прийнятті рішення про публікацію редактор журналу керується достовірністю представлення даних і наукової значимістю даної роботи.
- Редактор повинен оцінювати інтелектуальний зміст рукописів. Виходячи з принципів конфіденційності неопубліковані дані, отримані з представлених до розгляду рукописів, не повинні використовуватися для особистих цілей або передаватися третім особам без письмової згоди автора.
- Редактор не повинен допускати до опублікування інформацію, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом.
Етика публікацій:
Журнал є виданням відкритого доступу. Всі статті вільні для перегляду, читання, завантаження та друку.
Матеріали приймаються українською, російською або англійською мовами і відповідно публікуються мовою оригіналу.