ТЕХНОЛОГІЯ ОТРИМАННЯ СПЛАВУ АК8М3Ч З ЦИРКОНІЄМ ТА ХРОМОМ ЗАМІСТЬ БЕРИЛІЮ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2519-450x.6.2015.63144Анотація
Для виготовлення силових та герметичних деталей, що здатні працювати при температурах до 250°С використовується сплав АК8М3ч (ВАЛ8), який є складнолегованим алюмінієво-кремнієвим ливарним сплавом, що містить у своєму складі окрім кремнію такі елементи як Cu, Zn, Ti, Be, B [1]. Заміна берилію, що є дуже шкідливою, канцерогенною речовиною, яка вводиться у розплав за допомогою Al-Be лігатури, отримання якої передбачає дотримання суворих санітарних норм та правил техніки безпеки є актуальною дослідницькою задачею .
Серед різних способів заміни берилію, як елемента, що підвищує пластичність, а у тандемі із міддю і міцність сплаву, обрано найбільш простий і досить ефективний спосіб, який ґрунтується на введенні подвійної лігатури, що містить в своєму складі, мідь та 20 % хрому при температурі 850°С у розплав попередньо оброблений флюсом, який складається із сполук ZrF4, та LiF. Склад флюсу підбирався таким чином щоб забезпечити найменш можливу температуру плавлення, а саме 500°С. При вищевказаній температурі плавлення флюсу забезпечується максимальне насичення алюмінієвого розплаву цирконієм.
З метою розробки оптимальної технології, а також для скорочення кількості експериментів і економії матеріалів дослідні плавки проводили з використанням повного факторного експерименту (ПФЕ) типу 23 , де змінними факторами були вміст тетрафториду цирконію в флюсі (х1), температура розплаву (х2) та час витримки розплаву після введення флюсу і до введення лігатури (х3). Сплав у всіх випадках витримувався до повного розчинення флюсу.
Експериментальні дослідження показали, що визначальним фактором процесу насичення алюмінієвого розплаву цирконієм є його температура, кількість фториду цирконію та час витримки. У міру збільшення усіх трьох факторів зростання величини sВ у сплаві змінюється з 242 до 385 МПа (після загартування та штучного старіння) при збереженні відносного подовження на рівні 4%.
Оптимальні результати отримані при використанні флюсу, який містить 1,2 % ZrF4 від маси розплаву, температури розплаву 850°С, та часу витримки 15 хвилин перед розчиненням лігатури.
Посилання
Література:
ГОСТ 1583-93. Межгосударственный стандарт. Сплавы алюминиевые литейные. Технические условия. Межгосударственный совет по стандартизации, метрологии и сертификации. Минск: ИПК Издательство стандартов, 2003. – 24 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Нові матеріали і технології в машинобудуванні

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Етика автора:
- Автор (або колектив авторів) несе (чи) відповідальність за новизну і достовірність результатів наукового дослідження. Автори статті повинні надавати достовірні результати проведених досліджень. Завідомо неправдиві або сфальсифіковані затвердження неприйнятні.
- Автори повинні гарантувати, що результати дослідження, викладені в поданій рукописи, повністю оригінальні.
- Запозичені фрагменти або твердження повинні бути оформлені з обов'язковим зазначенням автора та першоджерела.
- Неетичні і неприйнятні надмірні запозичення, а також плагіат в будь-яких формах, включаючи неоформлені цитати, перефразування або привласнення прав на результати чужих досліджень.
- Необхідно визнавати внесок всіх осіб, так чи інакше вплинули на хід дослідження, зокрема, в статті повинні бути представлені посилання на роботи, які мали значення при проведенні дослідження.
- Співавторами статті повинні бути вказані всі особи, які внесли істотний внесок у проведення дослідження.
- Автори не повинні надавати в журнал рукопис, яка була відправлена в інший журнал і знаходиться на розгляді, а також статтю, вже опубліковану в іншому виданні.
Етика редакції:
- Редакція несе відповідальність за оприлюднення авторських творів. При прийнятті рішення про публікацію редактор журналу керується достовірністю представлення даних і наукової значимістю даної роботи.
- Редактор повинен оцінювати інтелектуальний зміст рукописів. Виходячи з принципів конфіденційності неопубліковані дані, отримані з представлених до розгляду рукописів, не повинні використовуватися для особистих цілей або передаватися третім особам без письмової згоди автора.
- Редактор не повинен допускати до опублікування інформацію, якщо є достатньо підстав вважати, що вона є плагіатом.
Етика публікацій:
Журнал є виданням відкритого доступу. Всі статті вільні для перегляду, читання, завантаження та друку.
Матеріали приймаються українською, російською або англійською мовами і відповідно публікуються мовою оригіналу.